Vyberte si vhodný typ sedačky: Víme, jak na to

Srdcem bytu nebo domu je obývací pokoj. A srdcem obývacího pokoje je zase sedací souprava. Jak vybrat tu nejlepší právě do vaší domácnosti? Sepsali jsme pro vás oblíbené parametry i materiály, podle kterých si můžete vybrat gauč svých snů. 

Tvar volte podle prostoru

Pro volbu rozměrů a celkové velikosti je třeba znát ten nejdůležitější parametr: kolik vás na sedačce bude běžně trávit čas. A nejen běžně, ale i během návštěv rodiny a příbuzných. Spokojíte se s menší sedačkou, protože máte i jiný prostor, kam usadit návštěvu? Anebo víte, že třímístné “elko” by vám tak jako tak bylo malé? Vyhovuje-li vám pro sedačku velikost místnosti, pak určitě vsaďte na pohodlnější a prostornější kus nábytku, vždycky se vám to vrátí. 

Pro větší prostory a domácnosti volte sedačky ve tvaru U. Mají také velkou výhodu v tom, že vám opticky pomohou rozlečnit a oddělit prostor mezi jídelnou, kuchyní a obývacím prostorem. Menší byty si ale vystačí i s rohovými sedačkami ve tvaru L, případně klasickými rovnými sedacími soupravami a pohovkami.

TIP: Sedací soupravy všech barev a tvarů můžete přehledně filtrovat třeba na Biano.cz

Jak často máte návštěvy? 

Podle míry přespávání vašich známých a rodinných příslušníků se zaměřte i na možnost rozkládání sedačky. Můžete mít sedací soupravu vhodnou pro každodenní spaní. Ta obsahuje kvalitní matraci, která vám nezruinuje záda. Pro návštěvy ale bohatě postačí ty klasické rozkládací, kde se pohodlně vyspí až dva lidi. 

Photo 1560185007 5f0bb1866cab

Výhodou také je, že tyto sedačky nabízí další úložný prostor, kam můžete schovat polštářky nebo lůžkoviny pro návštěvy. 

S materiály může být kříž. Nebo taky nemusí

Mezi jednotlivými druhy látek a čalounění se můžete ztratit. Zachovejte ale chladnou hlavu a shrňte si účel i způsob života vaší rodiny. Podle toho vybírejte vhodný potah.

  • Látka - Látkové sedačky jsou klasikou, která vás uspokojí svým vzhledem i cenou. Velkou výhodou je široká dostupnost barev a vzorů, můžete si tak vybrat naprosto jakoukoliv. Horší je to z hlediska údržby a skvrn. Jednou za čas bude třeba sedačku důkladněji vyčistit třeba pomocí tepovače nebo mokrého vysavače. 
  • Ekokůže - Je materiál, který připomíná kůži či koženku. Je prodyšná, odolná proti oděru a narozdíl od kůže ji můžete pořídit v rozličných barevných variantách. Vydrží vám sice kratší dobu než klasická kůže, je ale také mnohem dostupnější.
  • Kůže - Kožené sedačky působí luxusním dojmem a lehce se udržují. V případě potřeby je zkrátka stačí jen setřít. Horší je to s pořizovací cenou, jelikož se jedná o vyšší investici. Také kožené sedačky vyžadují pravidelnou údržbu v podobě impregnace, abyste prodloužili životnost i vzhled povrchu. 
  • Mikroplyš - Oblíbený materiál pro sedačky, který má skvělé vlastnosti. Je pevný, pohodlný a odolný. 
Photo 1518012312832 96aea3c91144

Další zajímavé články

Nepřehlédněte